FEDERAL DİSK TORNA MAKİNASI: Home

FREN DİSK TORNALAMA

e-Posta Yazdır PDF

Ağır Vasıta Disk Torna Makinası, Disk  Torna Makinaları, Disk Tornalama Makinası, Fren Disk Torna Makinası, Ağır Vasıta Disk Torna, Dorse Disk Torna Makinası, Ağır Vasıta Kampana Ve Disk Torna Makinası, Kampana Disk Torna Makinası, Kampana Ve Disk Torna Makinaları Fiyatı, Kampana Torna Cihazı, Disk Torna Cihazları, Disk Torna Cihazı Fiyatı, Kamyon Disk Torna Cihazları, Fren Disk Torna Makinası Fiyatları, Disk Torna Makinası, Disk Torna Makinası Fiyatı, Disk Torna Makinası İkinci El, Disk Torna Makinası Fiyatları, Araç Üstü Disk Torna Makinası, Disk Torna Makinesi, Fren Disk Tornası, Disk Torna Makinası Fiyatı, Fren Disk Torna Makinası,Kampana Disk Torna Makinası, Araç Üstü Disk Torna Makinası, Araç Üstü Disk Torna Makinası, Araç Üstü Disk Torna Makinası Fiyatları, Araç Üstü Disk Tornası

arkadaslar uzun zamandan berı kafamı kurcalayan bır konu 

hatta kendı aracımda bıle dıskler kotuydu degısmesı gerekıyordu
klasık herkes torna yaptır dedı ama pedalın dustugunu ve frenın performans dustugunu yaptıranlardan duymustum
ama ben gıttım bır takım dısk ve bır takımda balata aldım pedalımda yuksek kafamda rahat
servısler dısk degıstır dıyor
sanayıdekı ustalar dısk torna dıyor
halkında durumu olan yenı dısk tercıh edıyor
durumu olmayanlar torna yaptırıyor
karısık bır konu
acaba sızlerın bu konudakı goruslerınız fıkırlerınız...
_____________________________

diskide balatayıda bitirene kadar kullanırım, tabiri caizse suyunu çıkartana kadar, ondan sonrada değiştiririm, öyle piyasa ağzı tornalama filan, gerek yok tehlikeli işlere, zaten böyle bir işlemin standartlarda da yeri yok, alırsın orjinalini takarsın, en iyisini yapmışsın... aşınan parçalarda revizyon olmaz... bu silecek lastiğinden tut, yere basan lastiğe kadar böyledir, bazı şeyler değiştimi sıfırı ile değiştirilir, motorun bile çıkması olur yani ama, sarf malzemelerde dediğim gibi gerek yok macera aramaya disk tornalama bir kereye mahsus yapılabilir ama 2. kez yapıldığında tehlike arz eder. Disk tornalama diskin geçici bir süre ömrünün uzatılmasıdır.Genelde yamulmuş eğrilmiş yeni disklerin kullanımını devam ettirmek içinde yapılır.Eğer diskiniz bitmişsse kesinlikle değiştirmenizi öneririm.Eğer yeni fakat eğrilmiş disk ise tornalatarak bir süre daha kullanabilirsiniz.
_____________________________

disk tornalama bir kereye mahsus yapılabilir ama 2. kez yapıldığında tehlike arz eder.  Katılıyorum, disk kalınlıkları bir yere kadar tornalamaya izin veriyor.  Hatta bazı disklerde bunun için işaret bile olduğu söyleniyor, "buraya kadar tornalanabilir" anlamında... Mesela 10.000km'de balata değiştirirken bakıyorsunuz ki diskin alt kısmında 1-2mm'lik bir bölüm, balata oraya basmadığı için aşınmamış. Diskin de durumu çok iyi, bu durumda balatayı değiştirdiğinizde diski de tornalayabilirsiniz, hemen değiştirmeye gerek yok. Bir sonraki balata değişimine kadar idare eder. Tornalamanın fazla yapılmaması diskin performansı açısından önemli. Çok incelirse adam gibi soğumayabilir, daha çabuk yamulabilir, fren performansınızı olumsuz ve tehlikeli yönde etkileyebilir.bazı servislerde ilk seferinde tornaya alıyorlar, ama ben sıcak bakmıyorum sonucta metal bir parçayı azda olsa inceltiyorlar. strese gerek yok. değiştir gitsin...
_____________________________

Katılıyorum, disk kalınlıkları bir yere kadar tornalamaya izin veriyor. Hatta bazı disklerde bunun için işaret bile olduğu söyleniyor, "buraya kadar tornalanabilir" anlamında... Mesela 10.000km'de balata değiştirirken bakıyorsunuz ki diskin alt kısmında 1-2mm'lik bir bölüm, balata oraya basmadığı için aşınmamış. Diskin de durumu çok iyi, bu durumda balatayı değiştirdiğinizde diski de tornalayabilirsiniz, hemen değiştirmeye gerek yok. Bir sonraki balata değişimine kadar idare eder.Tornalamanın fazla yapılmaması diskin performansı açısından önemli. Çok incelirse adam gibi soğumayabilir, daha çabuk yamulabilir, fren performansınızı olumsuz ve tehlikeli yönde etkileyebilir. Evet, bence arkadaş en doğru cevabı vermiş. Belli toleranslar dahilinde diskler taşlanabilir ama aşırı aşınmış, aşırı paslanmış veya aşırı eğilmiş bir diski değiştirmek daha doğrudur.

_____________________________

önce biriki yeri bende anlamadım....pedalın düşmesi kampana tip frenlerde olur diye biliyorum..disk frenlerde ayarlama olmadığı için pedalda düşmez... şöyle birşey denebilir aşındıkça uzaklaşır..bu doğru deyildir aşındıkça ve frene bastıkça balatalar diske yaklaşır.merkezlerdede geri dönüş engelleyicisi olduğu için herzaman doludur..yani debriyaj merkezi gibi deyildir fren ana merkezi... tornalama:elbette yeni takmak en iyisidir amma bazen ekonomik durum buna müsaade etmiyor..o zaman tornalama devreye giriyor.... ben tornadan ziyade varsa(yapılabiliyorsa) taşlamadan yanayım..çünkü ara ara sertleşmiş yerlerde kalemin zıplaması mümkündür.... tornalama işini zaten belli derinliğe kadar yapabiliriz birde eğri diskleri tornalamak bence mantıklı deyil.eğrilik fazlaysa tornalama toleransını yiyebilir..tabii en uygununu iyibir frenci bilir..

_____________________________

torna işine girme zaten nerdeyse aynı paraya maloluyor... sanayidekiler çakal biliyosun

_____________________________

Zaten tornalama konusunda şöyle bir durum var, tornacı veya frenlere bakan usta bu konuda gerekeni söylüyor. Duruma göre sürücü tornalatmak istese bile, "yok abi yapmayalım, bundan sonra torna olmaz" diyor. Tabi gerçekten "usta" ise.Fren sisteminde parça eskidi ise değişmelidir, tamir olmaz. Disk, kaliper ve balataların boyutları düşünülerek belli bir kalınlıkta üretiliyor. Bu kalınlığı azaltmak Otomobilin güvenliğini riske atmak demektir.

_____________________________

Fren sisteminde parça eskidi ise değişmelidir, tamir olmaz. Disk, kaliper ve balataların boyutları düşünülerek belli bir kalınlıkta üretiliyor. Bu kalınlığı azaltmak otomobilin güvenliğini riske atmak demektir. aynı fıkırdeyım OTOMOBİLİN GÜVENLİĞİ riske atmak demek canımızı riske atmak demek bence de 

_____________________________

Torna mı degişimmi biz anlayamayacagımıza göre ustaya teslim etmek zorundayız. Ustasına göre gereken yapılacaktır zaten.
_____________________________

fren sistemide tamir olur....tamir takımları onun için üretiliyor..teker merkez tamir takımı-ana merkez tamir takımı-kaliper tamir takımı vs.vs.uzar gider.. arkadaşımızın dediği gibi iş "işi bilen usta"da düğümleniyor..tamiratın eksisi yok artısı çok...
____________________________

Tamir ile kasteetiğim diskin tornalanmasında olduğu gibi parça değiştirmeksizin yapılan işlem. Tamir takımının içinde parça yok mu? Mesela kaliper tamir takımının içinde değişitirlecek parça yok mu? Yoksa fren diskini tornalamak gibi, kaliperi çıkarıp örneğin presle sağını solunu presleyip çekiçleyip yerine mi takıyorlar? Mesela aşağıdaki linkdeki kaliper tamir setinde değişen bir dünya parça var.
_____________________________

Tamir ile kasteetiğim diskin tornalanmasında olduğu gibi parça değiştirmeksizin yapılan işlem. Tamir takımının içinde parça yok mu? Mesela kaliper tamir takımının içinde değişitirlecek parça yok mu? Yoksa fren diskini tornalamak gibi, kaliperi çıkarıp örneğin presle sağını solunu presleyip çekiçleyip yerine mi takıyorlar? Mesela aşağıdaki linkdeki kaliper tamir setinde değişen bir dünya parça var. fren tamir takımları zaten parçadır-parçalar-kaliperde değişim genelde oring-toz lastiği gerekli ise piston ve ovallik bozulma varsa tamamını değiştirmek..
_____________________________

Benim disk egriydi tornaladilar, titresim gecmedi. Sonra degistirmek zorunda kaldim. Bosuna bir daha masraf. Arkadaslarin dedigi gibi disklerin minimum kalinligi genelde kenarinda yaziyor. Bunun altina dusurmemek lazim. Benimkini tornalarken bu degerin altina dusmus. Boyle olunca tekrar yamuldu.
_____________________________

hayatınızı bu parçalara emanet ediyorsunuz zaten atraksiyon yaşamaya gerek yok sıfır kullanın Katılıyorum, disk kalınlıkları bir yere kadar tornalamaya izin veriyor. Hatta bazı disklerde bunun için işaret bile olduğu söyleniyor, "buraya kadar tornalanabilir" anlamında... Mesela 10.000km'de balata değiştirirken bakıyorsunuz ki diskin alt kısmında 1-2mm'lik bir bölüm, balata oraya basmadığı için aşınmamış. Diskin de durumu çok iyi, bu durumda balatayı değiştirdiğinizde diski de tornalayabilirsiniz, hemen değiştirmeye gerek yok. Bir sonraki balata değişimine kadar idare eder. Tornalamanın fazla yapılmaması diskin performansı açısından önemli. Çok incelirse adam gibi soğumayabilir, daha çabuk yamulabilir, fren performansınızı olumsuz ve tehlikeli yönde etkileyebilir. Bahsettiğin işaretin anlamı 'Disk buraya kadar tornalanabilir' değil, 'Disk buraya kadar aşındığına değiştirin'dir. Yani siz bir rotoru, varsa işarete kadar tornaladığınızda diski tamamen bitirmişsiniz demektir. Balatanın basmadığı yer varsa ya balatanın takılması ya da balata hatalıdır. Sağlıklı takılmış, düzgün parçalarda dengesiz bozulma olmaz. Siz rotorları tornayla düzelttiğinizde fazla fazla incelterek diski zayıflatıyorsunuz. Soğumanın kalınlıkltan çok rotorun yapısı ve jantlar ilgisi vardır. İnce disk çabuk ısınır, çabuk soğur ama ince olduğu için de ısındığında yamulma ihtimali artar, hatta Allah korusun kırılabilir, parçalnabilir. Diskin üzerindeki mikroçatlaklar bile çok tehlikelidir. Zaten disk sağlıklı olsaydı yamulmazdı, dengesiz aşınmazdı. Seksendört'ün de söylediği gibi, tükenen malzemelerde düzeltme, onarma, ekleme, değiştirme, tamir etme gibi eylemler çok tehlikeli ve kısa vadeli çözümlerdir.
_____________________________

benim ön balatalar daha bitmedigi halde usta degiştirmişti, degistirmisken de diskin yuzeyi cizildigi icin pürüzsüzleştirmek icin disk tornalandi. boylece yeni balatalarin diske tam oturacagini söylemişti burada okuduğum kadariyla bana yanlis bilgi mi verilmiş?o
ustanız iyibir ustaymış ve doğru olanı yapmış....yeni diskler bir hayli pahallıdır.çok talaş kaldırılmadığı sürece yapılan işlem doğrudur... birde tuzu kuru değiştirin diyenlere :şöyle parçacıya gidip şu disklerin fiyatını öğrenirmisiniz...önerilen değerler dışına çıkmadan hertürlü onarım rahatlıkla yapılır...ve hiçbir mahzuru yoktur....
_____________________________

Diskin fiyati pahali Ucuz tartismasi baska konu. Aşinan ve aslinda degistirilmesi gereken bir parcanin daha da asindirilarak kullanilmasi baska. Siz insanlara eskimis disklerinizi degistirmeyin, tornalatip kullanin diyerek vicdani sorumlulugu nasil alirsiniz?
Simdi birileri gidip bu lafiniz uzerine diski tornalatsa, islevini tam olarak yerine getiremese ve kaza olsa, insanlar olse, ne yapacaksiniz? Guvenlik isi sakaya gelmez, bizler tuzumuz kuru oldugu icin degil, olmasi gerekenin degisim oldugu icin o oneriyi yaptik.
_____________________________

lada samaranın diskleri tanesi 18 tl. Arabada frene basınca titreme oluyordu disklerde hafif eğrilmişti. tornaya tanesine 10 tl istedi tornacı .diskler orjinal olduğu için ve yeni disklerin kalitesine güvenmediğim için değiştirmedim tornaya verdim.4 aydır kullanıyorum problem yok.diski tornalattıktan sonra balatalarında değişmesi gerekArkadaşlar yazmışlar. Balata değişiminde diskler kontrol edilir. Diskler daha önce tornaya girmemişse ve aşınma aşırı değilse tornalatmakta bir sakınca yoktur... Daha önce tornaya giren ya da tornalatılınca kalınlığı yetersiz kalacak kadar aşınmışsa yenisi ile değişim en doğrusu olacaktır... Disklerle ilgili sıkça yapılan yanlış ise sıcak soğuk olayından dolayı eğilen diski torna yaparak kullanmaktır. Kalınken eğilen disk tornalama işlemi sonucunda daha da inceleceği için daha kolay eğilecektir. Frenleme sırasında direksiyonda titreme hissedildiğinde değişim şarttır...
_____________________________

fren gibi önemli bir elemanın yaratacağı soru işareti ile araba kullanmaktansa, 3 kuruş fazla veririm orjinali ile değiştiririm . böyle bir konuda paradan tasarruf etmek istiyorsam aracımı ona göre sürerim sert fren yapmam cebimden çıkan miktar aynı kalır .
_____________________________

Bu sorunun sorulması bence dehşet verici. Araç güvenliğiyle ilgili bu kadar önemli bir parçanın 3-5 kuruş için değiştirilmeyip insan hayatının riske atılması sadece memleketimizde olur malesef.
_____________________________

Usta torna yaptı ama 3 ay sonra yine ötmeye başladı.
_____________________________

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur... Fren yaptığımız zaman fren balataları diskleri sıkıştırır ve aracın kinetik enerjisi disk-balata ikilisi arasındaki sürtünmeye, dolayısı ile ısıya çevrilir. Bu ısı fren disklerinin ısınmasına yol açar. Örneğin dört tekerinde disk-ABS frene sahip günümüz araçları kuru asfaltta 100km/s hızda topuk fren yapıldığında ortalama 40metrede dururlar. Durdukları anda ön fren disklerinin sıcaklıkları yaklaşık olarak 450-600 santigrad derecedir. Fren diskleri daha yüksek sıcaklıklarda yamulmadan görevlerini yerine getirebilirler, peki o zaman (bir darbe söz konusu değil ise) nasıl yamuluyorlar? Yukarıdaki gibi sert bir frenaj esnasında veya sonrasında diskler su ile temas ederse, örneğin bir su birikintisiden geçerseniz (suyun sıcaklığı bir ölçü değildir, en düşük 0 derece olabilir, veya en yüksek 100 derece olabilir, iki durumda da o anki disk için fazlasıyla soğuktur), diskleriniz bir anda birkaç yüz derece soğumuş olur. Bu ani soğuma şekil değişikliğine (eğrilme, yamulma) sebep olabilir. Disklerde gerçekleşen şekil değişikliği fren esnasında titremelere sebep olur, aşırı durumlarda, fren yapmazken bile balatalara sürtebilir diskler. Mümkün olduğu durumlarda diskler sökülüp tornalatılır, değilse değiştirilir. Disk yamulması hava sıcaklığına bağlı değildir. Disk yamulması girilen suyun sıcaklığına bağlı değildir. Bir "vahiy" alıp 80-120km/s ile giderken topuk frenle durup aracınızı yıkatmaya karar vermediyseniz aracınızı yıkamanız hatta disklere tazikli su tutmanız disk yamulmasına sebep olmaz. Disk yamulmasının tek sebebi sert fren esnasında veya sonrasında disklerin yavaş soğumaya fırsat bulamadan suyla temas etmeleridir (darbe yoksa). Diskleriniz orjinal ise daha fazla sıcaklık farkına daha çok sefer dayanabilirler, yan sanayii veya ucuzundan bişiyler kullanıyorsanız daha az sıcaklık farkı ile daha az seferde yamulacaklardır. yansanayi disk kullanmaktansa usta kontrol ettikten sonra incelmemişse eğer orjinalını tonalatıp kullanmak daha iyidir.Benim arabamda tornalatma fiyatı yeni disk fiyatına yakın olduğu halde orjinal kaliteli parça oldukları için eski disklerimden vazgeçmedim Fren sisteminden gelen ötme Sesi Kalitesiz balatadan kaynaklanır.Disk değişmişse yada tornalatılmışsa balata değişmelidir zımparalanıp yerine takmak yeterli olmaz.Diskin fiyati pahali ucuz tartismasi baska konu. Aşinan ve aslinda degistirilmesi gereken bir parcanin daha da asindirilarak kullanilmasi baska. Siz insanlara eskimis disklerinizi degistirmeyin, tornalatip kullanin diyerek vicdani sorumlulugu nasil alirsiniz? Simdi birileri gidip bu lafiniz uzerine diski tornalatsa, islevini tam olarak yerine getiremese ve kaza olsa, insanlar olse, ne yapacaksiniz? Guvenlik isi sakaya gelmez, bizler tuzumuz kuru oldugu icin degil, olmasi gerekenin degisim oldugu icin o oneriyi yaptik. hocam 2006 dan beri yoldayım diyorsun dikatini mutlaka cekmiştir veya haberlerde uzun yoldaki kazları duymussundur görmüşsüdür. tüm kazlarda tır,kamyon,kamyonet vardır. hepsi şerefsizin önde gideni, bile bile kazaya sebebiyet verenler onlar. sende bir suç yok, senin yaptıgnı hepimiz yapıyoruz yapıyoruz, tabi ilerde virajı görüp senin arkadaki tırı sollaman yanlış olmuş tamamen hem kendine hemde karsındakini riske atmışsın. misal otobüs olsaydı otobüs söförleri son derece anlayışlı bu konuda. sollamalarda kendinden cok arabana güvenceksin, ara hızlanmaları cok iyi olması lazım ki sen rahatca 2 tırı veya 2 tır arasındaki mesafe kapanmadan araya gire bilesin. bu bu devreye tork giriyor, dizel araclarda düsük devirde yüksek tork üretirken benzinli araclarda 3000 deverin yukarısına cıkman icin ya gaza asıl caksın yada vites kücültüp 3000 devir yukarısında kullancaksın.
gecen sene buna benzer olayda basıma geldi önümde 3 kamyon var, 300mere uzaklıkta viraj var, ben kamyonları görünce yavasladım 50,60km hızla gitmeye basladım arkam bostu arkama bir araba geldi bana sözde artistik taslıcak 3 kamyonu basıp gececekti. viraja 200km kala beni tam solladı önümdeki kamyonuda sollayacaktı aracın burnu gecmeden karsıdan araba geldi. riski farkettim frene asıldım önüme gecmesine izin verdim. şerefsiz birisi olsaydım bana yolda artistik yapana yol vermez kazaya sürükler ne halin Varsa gör derdim... yani trafik başkasının kusurunu kapatmak, anlayış ve sabır gerektiren birseydir.. özetlersek başkası seni düşün medigni göz ardı ederek ,kendi sorumlulugun altında ,sollamalarda yolun hal ve hareketine tedbirli davranmak ve aracın performansına bir okadar güvenmek gerekir. bunlar benim düsüncem ve gecirdiğim olayı anlattım, başkası nasıl acıklar sollama ile ilgi bilgileri bilemem.
_____________________________

Yukarıda bir mesajım vardı, bazı disklerin üzerinde işaret oluyor, onun yorumunu "buraya kadar tornalanabilir" diye yaptım, başka bir arkadaş da "öyle değil, buraya geldiğinde değiştirin" demek dedi. Çok doğru, ben yukarıda yanlış ifade ettim. Ancak şunu demek istedim, düz mantıkla şöyle bir durum ortaya çıkıyor, disk henüz o noktaya kadar aşınmamışsa ve tornalama sonucunda da o noktaya hala ulaşmamışsak, diski değiştirmeye de gerek yok... Çünkü zaten değişim tavsiye edilen noktaya ulaşmamışız. Anca bu aşamada tornalama kabul edilebilir. Aksi bir durumda zaten kesinlikle olmaz, o işareti geçmişsek diski de çöpe atmak gerekir elbette. Dediğim gibi, zaten "usta" olan kişi, diskin durumuna göre maksimum 1-2 sefer tornalatmayı tavsiye edebilir. O da "emniyet noktası"nın üzerinde payı kalmak kaydıyla tabi... İkinci balata değişiminde disklerin çok büyük ihtimalle değişmesi gerekir, o noktada kesinlikle hemfikirim. Yoksa alın haldır huldur disk kağıt gibi olana kadar tornada takılın diye birşey kesinlikle söylemiyorum. Otomobilde "tamir" olayı her zaman vardır. "İlla ki değişim" olayını biraz da servisler uydurmuştur. Çünkü ellerinde tamir yapacak "usta"ları yoktur. Basit problemleri bile "yo olmaz, yenisi ile değişecek" diye gidermeye çalışırlar. Tabi aynı zamanda işlerine de gelir, 20TL'lik işçilikle halledebileceği şeyi, 200TL'lik parça satıp, üzerine de 100TL işçilik ekleyerek yapmaya çalışır. Emniyetli limitler halinde kalındığı sürece, "ne yaptığını bilen"ler tarafından yapıldığı sürece, bu tip "idareten" işlere karşı değilim.Tornaya giren diskten hayır gelmez fren yaptığınız zaman patır kütür titrer direksiyonunuz.. dolayısıyla en güzelini yapmışsınız değiştirmekle.

_____________________________

Bir otomobilin çalışmaması ve bir noktadan başka bir noktaya gitmeyerek görevini yerine getirememesi ne kadar önemli bir sorunsa, bir noktadan kalkan bir otomobilin belirli bir noktada duramaması çok ama çok daha büyük bir sorundur. Torna kaça yapılır, kim yapar bilmem ama zaten imzanızda yer alan otomobilin fren diski de pahalı bir parça değil ve otomobile bindiğinizde hayatınızı emanet ettiğiniz ilk sistem içerisinde yer alıyor. Klima, gösterge, radyo isterse çalışmasın, hatta otomobil çalışmasın ama fren sistemi mutlaka sağlıklı bir şekilde çalışsın.
_____________________________

Bu tarz konularda tamirden değil değişimden yanayımdır. Şahsi kanaatim değişmesi yönünde. Bir de yukarıda ki bir mesajda dikkatimi çekti 10.000 kmde balata değişiminden bahsedilmiş, biraz erken değil mi sizce ya da ben mi geç kalıyorum?
_____________________________

Balata değişimi kullanıma göre çok değişiyor. Mesela trafiğin hızına göre kendinizi ayarlamadan kullanan, veya aralarda gazlayan sonra fren yapma zorunluluğu doğurarak kullanan bir karaktere sahipseniz balata baya bir önce biter. Şu da var ki, bazı yan sanayi balatalar kötü oluyor, onlarda kalınlık yeterli olmasına rağmen balata özelliğini yitiriyor ve değişmesi gerekebiliyor. Bir defasında başıma gelmişti, balata ısınıp kaçırmaya başladı, frenleri soğuta soğuta terler akıtarak durmuştum, gidip anında değiştirdim.diskin durumuna göre değişir. Ben dün aracımı bakıma götürdüğümde usta (dayım) balatalar değişecek böyle gönderemem seni dedi, tekerleri sökünce disklerinde taşlanması lazım yüseyi biraz çizilmiş dedi ve taşlamaya gönderdik. Titreme filan yoktu sadece biraz düzeltmek amacıyla taşalttık. Şimdi aracın freni daha iyi. Balatalar zaten Allaha emanetmiş milim kalmış ama iyi tutuyordu. neyse konu bu değil. (aracı 1 ay önce aldım) yani demek istediğim şu ki, eğer ustanıza güveniyorsanız ne ala, ama yok ilk defa gitmişseniz ve arabadanda pek anlamıyosanız değiştirin gitsin, sonuçta frenler. he ben güveniyordum çünkü tamirhane dayımındı, 30 yıllık ustayı dinleyip taşlamaya gönderdik. Sonuç çok iyi.
_____________________________

En son 60.000 kmde değiştirdim balatalarımı araç şu anda 87.000 kmde 1.500 km önce bakıma girdiğimde balataların gayet iyi durumda olduğunu söylediler. Demek sizin de dediğiniz gibi kullanım oldukça etkiliyor balata ömrünü.

_____________________________

Balatarınız sık şehir içi kullanımda dahi 60-70 bin ve üzeri gidiyor ve değişmesine gerek yok deniyorsa ki bu durum balata kalınlığına bakarak çok basit olarak karar verilebilir. Balatalar sert anlamına gelir. Ya motor freni yapıp debriyaj balatasını erken yiyiyorsunuz demektir ya da fren diskini AKLINIZDA BULUNSUN. balataların yumuşak olması kötü değil aksine iyi bir şeydir. balataların içinde asbest kullanımı çevre nedeniyle yasaklandığından beridir, bu balata onun yerini alacak şey bulamadılar ya sert oluyor karşısındaki aşındırıyor, ya da istenilen perfromansta yumuşak durmayı sağlayamıyorlar

_____________________________

Balatarınız sık şehir içi kullanımda dahi 60-70 bin ve üzeri gidiyor ve değişmesine gerek yok deniyorsa ki bu durum balata kalınlığına bakarak çok basit olarak karar verilebilir. Balatalar sert anlamına gelir. Ya motor freni yapıp debriyaj balatasını erken yiyiyorsunuz demektir ya da fren diskini AKLINIZDA BULUNSUN. balataların yumuşak olması kötü değil aksine iyi bir şeydir. balataların içinde asbest kullanımı çevre nedeniyle yasaklandığından beridir, bu balata onun yerini alacak şey bulamadılar ya sert oluyor karşısındaki aşındırıyor, ya da istenilen perfromansta yumuşak durmayı sağlayamıyorlar Motor freni kullanmak debriyaj balatasını nasıl bitiriyor üstad merak ettim ? Debriyaja basılı tutmuyoruz ki sonuçta anlayamadım..
____________________________

vites küçülterek yavaşladığınızda bir kinetik enerji transferi yapıyorsunuz . Bir kısmını kompresyon yoluyla silindirlere aktarıyorsunuz ,ama aktarım başlarken geçen sürede bir debriyaj balatası motorun ataletini dolayısıyla hızlanana kadar görevi üstlenmektedir. Yani kaçırarak ve sürtünerek volan ile tekerden ve şanzımandan gelen yükü aktarmaktadır.Yük aktarımı demek aşınma demektir. Debriyaj balatası aşınmasa bu sefer bu yükü alan dişliler aşınır. Motor freni kullanmak debriyaj balatasını nasıl bitiriyor üstad merak ettim ? Debriyaja basılı tutmuyoruz ki sonuçta anlayamadım..
_____________________________

asbesten sonraki balata dünyası sıkıntıları için yapılan bir bilimsel araştırma (türkçe ) ya rasladım bunu vermek isterim:Çok deyatlı değil ama en azından sert yumuşak artıları eksileri konusunda bir fikir vermektedir.
____________________________

Yani yüksek devirde vites değiştirir gibi bir aşınma sözkonusu oluyor vites küçültme esnasında..
Anladım açıklama için teşekkürler

____________________________

1 diskin ortalama fiyatı nedir ki bu kadar uzadı hiç değişime gitmediğimden soruyorum gerçekten çok mu pahalı ?Yakın zamanda degiştiren varmı ?
____________________________

burda disk tornalama ile ilgili olarak zannediyorum öğrenci veya öğretmenlerin hazırlamış olduğu DİSK TORNALAMA AŞAMALARI VİDEOSU VAR videodaki bir ifade yanlış:"diski parlatma işi" deniyor.yanlış .doğrusu DİSKİN PARLAKLIĞINI GİDERMEDİR....
bu iş birde porya sökülüp tezgaha bağlanma ile de olur.(kampana-disk torna tezgahları ÖZEL TEZGAHLARDIR.o iş için üretilmişlerdir)

_____________________________

Herhalde o kelime planlı bir çekim olmamasından kaynaklıdır. Arkadaşların emeğine sağlık. Bir meslek liSesinde bunları yapmak güzel aynı zamanda yürek isteyen bir iştir. Bu arada disk tornalama işlemi doğrudur. Disk poryadan sökülüp tezgahta bu iş yapılmaz.
_____________________________

Herhalde o kelime planlı bir çekim olmamasından kaynaklıdır. Arkadaşların emeğine sağlık. Bir meslek lisesinde bunları yapmak güzel aynı zamanda yürek isteyen bir iştir. Bu arada disk tornalama işlemi doğrudur. Disk poryadan sökülüp tezgahta bu iş yapılmaz.  ifade yanlışmıdır deyilmidir???  disk sökülüp zaten torna edilmez bu işin kuralıdır...... porya akstan ayrılarakta torna yapılır ve çoğunlukla bu yöntem kullanılır.. bazı şeyleri düzeltmek istemeniz doğaldır..amma doğru olanıda göstereceksiniz...birde yazıda ne anlatılmak isteniyor iyice bellemek lazım diye düşünüyorum... yoksa yorumların çoğunda kendi mantık çerçevesinde cevaplar vardır... videoyu izleyen biri "ha bak disk parlatılıyormuş "yanlışından kurtulmak için konuya cevap yazdım. yoksa kimin ne düşündüğüde pek önemli deyil .... meslek liselerinde yapılması O KADAR ÖNEMLİ DEYİL.o cihazı olan eğitimsiz biride o işi yapar..ben isterdimki ekipmanda bizim ürünüz olsun... olmaması için hiçbir sebep göremiyorum...amma.....
_____________________________

vites küçülterek yavaşladığınızda bir kinetik enerji transferi yapıyorsunuz . Bir kısmını kompresyon yoluyla silindirlere aktarıyorsunuz ,ama aktarım başlarken geçen sürede bir debriyaj balatası motorun ataletini dolayısıyla hızlanana kadar görevi üstlenmektedir. Yani kaçırarak ve sürtünerek volan ile tekerden ve şanzımandan gelen yükü aktarmaktadır.Yük aktarımı demek aşınma demektir. Debriyaj balatası aşınmasa bu sefer bu yükü alan dişliler aşınır. vites küçültmeyi cute-off için kullanıyorum ben. mesela 200 mt ötede ışık yandı ayağımı gazdan çeker hafif frene basarım motor devri 1500 e inince vites küçülte küçükte dururum hem baskı balatayı zorlamaz hemde frenlerin ömrünü az çok uzatmış olurum. 2500 devirde cart diye vites küçültürseniz fren ömründen kazanmak için o zaman baskı balatayı zorlamış oluruz. torna işine gelince 2 kere disk yamuldu 2 kerede torna yaptım. disk artık torna kaldırmayacak kadar inceldi. şimdi yine titretiyor bir takım disk almak zorundayım yani :)
_____________________________

Benim mantığım çerçevesinde disk tornalama yoktur. Bir kaç arkadaşta zaten bu konu hakkında yazmış. Ben kesinlikle yenisi ile değişimden yanayım. Hem disk tornalama piyasada yanılmıyorsam 30 Tl civarında. Neden bu parayı ona vereyim 50 TL daha korum disklerim sıfır olur. Hem yeni balatamlada uyumlu çalışır.
_____________________________

zaten kampana-disk torna tezgahı üretenler keyfince hüküm verenlere sorupta üretim yepmıyorlar..o işlemin niçin yapıldığını bilmeden yorum yapmakta bana biraz doğru gelmiyor...bazı şeyler söyleniyor mantıklı ve doğru dayanağı yok bence....
hiç biliyormusunuz bijon delikleri çıkan yere takılmadığı için vuruntu yapan freni...birde "disk sökülüp torna olmaz" gibi afaki bir bilgi kıtlığı sunuyorsunuz.....elbette sadece diski tornalamanın mantığı yok... disk -kampana porya ile işleme sokulur...boş bir zamanda iyi bir fren servisindede bu işlemler izlenebilir... birde herkes disk kaç lira teranesi tuuturmuş...yanınızda parçacı yokmu?neyse boşa nefes tüketmekte anlamsız.....

KAYNAK: Forum / Donanım Haber Com

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 20 Ağustos 2015 07:54 )  

KAMPANA TORNA MAKİNASI

Kampana Torna Makinası

DİSK TORNA MAKİNASI VİDEO

BİZİ TAKİP EDİN!

YoutubeFacebookTwitter